top of page

28.01.2021 Aslan Dolunayı: Kalabalıklar İçinde Birey Olabilmek

İlahi mesajlar illa biri aracılığı ile gelmek zorunda değil, yaşanılan bir olay, duyulan bir söz, bir düşünce, bir duygu olarak bir çiçekten, patili arkadaşlardan, cansız (?) duran bir eşyadan her şeyden akabilir. Pandemi de bu araçlardan bir tanesi. Hala da öğretmeye, değiştirmeye, dönüştürmeye devam ediyor.

Sosyalleşmenin ne demek olduğunu, bireyin topluma ihtiyacı olduğunu ama adı üzerinde birey, bireyselliğini yitirmeden var olabilmesi gerektiğini anlatmaya çalışıyor, hala.

“Topluluk içinde özgür olabilmek.” Dolunay’ın temalarından bir tanesi.

Topluluğa ait olmaya devam ederken kendini aynı zamanda özgürleştiren bir kişi olabilmek.

Ödevimiz bu.

Ders anlaşılana kadar isyanlar, halk ayaklanmaları akabinde doğal afetler yaşanmaya devam edecek.

Özgürleşmenin bir üst boyutu nefs terbiyesi. Kendinizi sıkı sıkıya tuttuğunuz ama sizi çıkmaz içine sokan maddiyattan sıyrılmak. Bu para kazanmayalım, yemeyelim, içmeyelim değil.

Burçları aks olarak düşünmek gerekir. Aslan, keyif almakla alakalı. İnsan olarak hayattaki her şeyden keyif almak, yiyerek, içerek, sahnede olarak, hediyeleşerek, yeteneklerini kullanarak. Ancak o doyumu aldıktan sonra Kova’ya gidebilirsiniz. Ancak o doyumdan sonra gözünüzü içinde bulunduğunuz topluma çevirebilirsiniz. Ancak o doyumdan sonra bütünü görmeyi başarıp bütün için doğa için insanlık için adım atabilirsiniz.

Dolunay araç olması gereken ama amaç haline getirdiğin her şeyden kurtul ki özgürleşebil, özgürleş ki kolektife katılabil, katıl ki dünyayı güzelleştirebil, güzelleştir ki yaratılışına layık bir yer haline getir, diyor.

Şimdi düşünün, odanızdan başlayın, kullanmadığınız eşya, kıyafet, araç gereç hepsini verin, bağışlayın. Kol


ektife hizmet edin. Sonra mutfak, sonra salon, sonra ofis, sonra zihniniz. Bir sürü düşünce yumağı var. Yarım yarım bir sürü hayal var. Toparlayın. Sadeleşin. Sonra duygularınız. Yarım kalan duygular, takılı kalınan duygular, bırakın aksın gitsin. Sadeleşin. Hafifleyin. Geriye kalan ise özünüz olacak.

Ancak o zaman cevherinizi, cevher olduğunuzu, içinizdeki ışıl ışıl ışıldayan sevginizi görebileceksiniz. O sevgi dünyayı iyileştirecek olan ilaç.

Bütünün hayrına olsun.


Dolunay’ın burçlara göre etkileri:

Koç: Hayattan keyif almayı öğrendiğiniz bir hafta olacak. En azından bu konu hakkında kafa yorduğunuz bir dönem. Çocuklarınızla daha çok vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Hobilerinize ya da spora daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Yaratım gücünüzü önce kendi hayatınızı neşelendirmek sonra da etrafınızdaki kişileri neşelendirmek için kullanabilirsiniz.

Boğa: İşinizle ya da evinizle çok meşgul olabilirsiniz. Bu ikisi arasındaki dengesizlik özel hayatınıza da yansıyor. O yüzden kendinizi en çok hangi alanda yoruyorsanız ya da vaktinizi en çok nerede harcıyorsanız bunu azaltmak için uygun bir hafta. Bu anlamda ailenize de örnek olabilir, kendinizi daha verimli ve üretken hissedebilirsiniz.

İkizler: İletişimsel olarak bazı anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz özellikle iş hayatında. Bunun dışında eğitim ile ilgili beklentileriniz varsa kursa yazılmak ya da başka eğitime başlamak için uygun bir hafta. Kendinizi yakın çevrenize daha rahat açabilirsiniz. Onlardan daha fazla ilgi görmek isteyeceğiniz bir haftadasınız. Bunu onlara söylemeyi ihmal etmeyin. Kadınlarla daha fazla iletişim içerisinde olabilirsiniz.

Yengeç: Bu hafta aşırı tüketim yapmış olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu anlamda bazı önlemler ve çözümler yaratmanızda fayda var. İhtiyaçlarınızın dışında harcama yapmaya meyillisiniz. Bütçe planlaması yapmanın zamanı geldi. Bunun dışında kendi değerinizi anlamak için başkaları ile kıyas yapmayın. Sizin tek rakibiniz yine sizsiniz.

Aslan: Özel hayatınızı, size ve ailenize etkilerini gözlemleyeceğiniz ve tekrar gözden geçireceğiniz bir haftadasınız. İlişkiniz olmasa bile yaşadığınız ilişkilerdeki rolünüzü, alma-verme dengenizi, üslubunuzu, beklentilerinizi ve sunduklarınızı masaya yatırmalı ve objektif bir şekilde analiz etmelisiniz. Aile hayatınızın geleceği için önemli bir dönem olacaktır.

Başak: Başkalarına yaptığınız yardımlar, hizmetler, iyilikler bir yanda kalsın. Siz ne istiyorsunuz? Kendinizi nasıl şekillendirmek istiyorsunuz? Bundan sonra hayatınızda ne olarak nasıl ilerlemek istiyorsunuz? Bunları gözden geçireceğiniz bir dönem. Günlük rutinlerinizi değiştirme zamanınız gelmiş olabilir. Sağlığınıza daha fazla hassasiyet göstermenizde fayda var.

Terazi: Hayatınızda hep denge kurmaya çalıştınız. Nazik davranmaya, iki tarafı da anlayıp orta yol bulmaya çalıştınız. Şimdi kendinizi yalnızken ve kalabalık içindeyken nasılsınız bunu anlamanız gereken bir dönemdesiniz. Kendi bireyselliğiniz ve toplum içindeki duruşunuzu tekrar değerlendirmenizde fayda var. Kalabalıklara ayak uydurma konusunu abartıp kendi isteklerinizi göz ardı ediyor olabilirsiniz.

Akrep: Görev ve sorumluluklarınızı tekrar gözden geçirmenizin zamanı geldi. Bu sefer kendinizi ön planda tutup ilgi görmek, gözükmek isteyebilirsiniz. Bu durum size absürt gelse de zaman zaman herkesin buna ihtiyacı vardır. O yüzden kendi isteklerinizi duyurduğunuz ve kişileri buna göre yönlendirdiğiniz bir hafta olabilir.

Yay: Kendi hayatınızı anlamlandırmaya çalışırken bir yandan da günü kurtarmaya çalışıyor olabilirsiniz. Olan ile olmasını istedikleriniz arasındaki zıtlık ve bundan doğan gerginlik günlük hayatınıza yansıyor. Çalışma hayatınızı etkiliyor. O yüzden yapmak isteklerinizi ya da olmak istediklerinizi tekrar gözden geçirmenin zamanı geldi. İş değişikliği yaşanabilir.

Oğlak: Yaşadığınız bazı olaylar neticesinde kırılmış, gücenmiş olabilirsiniz. Aslında onlar kendinizi geliştirmeniz ve değiştirmeniz için güdüleyen olaylar. Şimdi kendi değerinizi tekrar inşa etmenizin zamanı. Kendinize olan inancınıza sahip çıkın. Bu hafta maddi konularda da gelişmeler yaşanabilir.

Kova: İkili ilişkilerde güzel gelişmeler yaşanabilir. Kendinizi diğer kişilere çok daha rahat anlatabileceğiniz bir dönem. Bununla birlikte kendinizi ve yapmak istediklerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Fiziksel değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Bazı yetenekleriniz ve becerileriniz ışığında kariyer hayatınızı renklendirebilirsiniz.

Balık: Çalışma arkadaşlarınız ile duygu dünyanızı paylaşabilirsiniz. Bunu yaparak kendinizi müdahalelere açık hissedebilirsiniz ama sizi iyi hissettirecek ve rahatlatacaktır. Şimdiye kadar içinizde biriktirdiğiniz duygularınızı yakın çevrenize aktarmak için uygun bir dönem. Tutmaya çalıştığınız taktirde biraz sert çıkışlar yaşayabilirsiniz.

239 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page